Az elmúlt években több alkalommal robbant a közéletbe olyan, rég elhallgatott és/vagy nyílt titokként kezelt nemi szerepek egyenlőtlenségéből, és hatalmi helyzetek elcsúszásából fakadó szituáció, amik óhatatlanul megszólalásokra és beszélgetésekre szorította az érintetteket és azokat is, akik eddig elfordították a fejüket. Ezzel párhuzamosan több, fizikai atrocitásig fajuló, családon vagy intézményen belüli erőszak is tragikusan ismétlődik a társadalmunkban.
Mindkettő megkerülhetetlen témává vált a közbeszédben és mindkettőnél hangsúlyosan jelen van többségében a nők jogainak figyelmen kívül hagyása, a nemi szerepek egyenlőtlensége. Ahhoz, hogy a jelenség létezését megfelelően tudjuk kezelni, lehetőséget kell adni a problémakör megismerésére. Az őszinte és sokszor nehéz beszélgetések, a tabuk ledöntése segíthet abban, hogy szemléletünk formálódjon, és a jelenlegi intézményi és jelzőrendszerünk mellé kaphassanak egy olyan eszközt, ami segít felismerni a határok elmosódását, azok megsértését.
A II. kerület, szolidáris kerületként elkötelezett abban, hogy ezeket a mindannyiunkat érintő problémákat ne hagyja a szőnyeg alá söpörni, hanem részt vállaljon abban, hogy ez a kérdéskör természetességgel legyen jelen a mindennapokban. A szervezők szeretnének a valódi, szemléletformáló és megoldásközpontú beszélgetéseknek teret adni. VÉDETT TERET. Az Átriumban, az Átriummal. A sorozatot minden hónapban egy-egy téma köré szervezik, ahol a témával foglalkozó szakértők, intézményi vezetők és civilek vesznek részt.
Szeretnék megmutatni, hogy a történetek köztünk élnek. Ezért egy VÉDETT TÉR-dobozt helyeznek el az Átriumban, amibe a saját élményeket be lehet dobni. Ezeket is alkalomszerűen feldolgozzák, a tematikába illesztve. A programsorozatot kiegészíti egy rovat a Budai Polgár Lapban.
Fontos tudatosítani, hogy ez nem csak a nőknek fontos. Mindannyiunknak az. Nőknek, férfiaknak, vezetőknek, beosztottaknak. A szervezők azt szeretnék, ha nem csak nőnapon beszélnénk a valódi problémákról és az egyenlőtlenségekről. Szolidáris kerületként kapcsolódnak az Amnesty International Magyarország #EgyLépésselKözelebb kampányához is. Ezzel vállalják, hogy a nemek közötti bérkülönbségre vonatkozó adataikat közzéteszik legkésőbb egy év múlva a nemzetközi nőnapon.
Első alkalom: április 21. 17 óra
Munkahelyi határsértés: tényleg csak a színházakban fordul elő?
Moderál: Veiszer Alinda
Beszélgető partnerek:
- Alföldi Róbert
- Dr. Rihay-Kovács Zita (biztonsagosterek.hu, Független Előadó-művészeti Szövetség)
További tervezett témák az évben:
- Családon belüli erőszak
- Nők a Családon kívül (munka, közélet, élet)
- Védett tér az iskola? - iskolai zaklatás
- Nők és Férfiak ugyanazért - társadalmi minimum
- Női? szerepek a családban (a láthatatlan munka elismerése)
- Én/Te/Ő/Mi/Ti/Ők - Tapasztalatok, Jó gyakorlatok
Lead kép: Az Átrium Facebook oldala
Forrás: Sajtóanyag
(Kövessetek minket Facebook oldalunkon, illetve Instagram profilunkon is, ahol extra tartalmakkal várunk benneteket.)