A tavaszi fagyok miatt újabb áremelkedés jöhet a zöldségpiacon
2021. május 03. írta: Kultúrjunkie

A tavaszi fagyok miatt újabb áremelkedés jöhet a zöldségpiacon

A fagyok a biogazdálkodásokat sem kímélték

foto_depositphotos_4.jpg

A kora tavaszi zord időjárás miatt kevesebb zöldség kerül idén a boltokba, ami egyúttal áremelkedést is jelent. Ez az alapból drágább bio- vagy organikus zöldségeket sem kerüli el, azonban áruk ellenére ezek a termékek egészségesebbek és környezettudatosabbak is.

A hűvös, sokszor fagyos tavasz miatt több alkalommal is elfagyott a termés, ami miatt hiány alakulhat ki a zöldségpiacon. Ez bizony az árakon is meg fog látszani, többet kell majd fizetni a zöldségekért, mint korábban.

„Szinte egész áprilisban több alkalommal is elfagyott a termés. A csonthéjasok a virágzás időszakában megfagytak, ami nemcsak Magyarországot érinti, hanem a szomszédos országokat is. A korai burgonya is megsínylette a korai fagyokat, a megszokottnál minimum 2-3 héttel később lesz szabadföldi újburgonya, ami azt fogja eredményezni, hogy a fóliás burgonyák után május végén hiányra lehet számítani, ez pedig ismét az árak emelkedését idézi majd elő” – magyarázza a Zabosfa KerTÉSZ Kft. szakértője.

Drágább, de jobb minőség

Az eleve drágább bio- vagy organikus zöldségek sem ússzák meg az árak emelkedését, ezeknél is okozott problémákat a hideg tavasz. Azonban ezek az árukkal a környezettudatosságot is tükrözik, ugyanis a biogazdálkodás törekszik arra, hogy megóvja a termőterületen élő fajokat, a fajok sokszínűségét.

„A hagyományos gazdálkodás kártevőirtói, műtrágyahasználata és esetleges túltermelése környezetvédelmi szempontból negatív hatással lehet mindezek mellett a talajvízre és az ivóvízkészletekre is. A biogazdálkodást ellenőrző szervezetek éppen ezért tiltják és korlátozzák bizonyos gyomirtók és növényvédő szerek trágyák, műtrágyák használatát a mezőgazdasági folyamatok során, hiszen ezek sokszor káros vagy egyenesen veszélyes hatással lehetnek a művelés alatt álló területekre és azok környezetére” – mondta a Zabosfa KerTÉSZ Kft. szakértője.

A biológiai gazdálkodás kulcsa a természettel való összhangban található. A vegyszerek helyett például a legegyszerűbb módszereket használják a kártevőkkel szemben: a természetes ellenségeit „csalják oda” a termőföld közelébe. Ez lehet akár egy fasor a földterület szélén vagy egy kisebb vízfelület, mely odavonzza a ragadozó, illetve rovarevő állatokat. Ez a módszer pedig a minőségen is meglátszik.

„Kutatások egyértelműen bizonyították, hogy az organikus és bio alapú élelmiszerek feldolgozott változatai is egészségesebbek a nem organikus versenytársaiknál, beszéljünk akár egy pizzáról, egy müzliről, egy jégkrémről vagy az alapélelmiszerekről.”

Drágább a környezetvédelem

Sokan nem értik, hogy miért drágább a bio- vagy organikus zöldség, mivel a műtrágyákat és a rovarirtókat meg sem kell venniük a termesztőknek. Azonban a magasabb árfekvésnek sok oka lehet.

„A munkabérköltségek arányosan magasabbak, mint a nem biogazdálkodások esetében, hiszen speciális tudást és sokszor több munkaórát jelent a fenntarthatóság. A másik fontos szempont a kisebb termékvolumen, azaz kevesebb a termés, mint a hagyományos gazdálkodás esetében. Így a speciális szakértelmet kívánó terület kevesebb termelőt és nagyobb keresletet eredményez, ami természetesen magasabb egységárat okoz a gyümölcs vagy a zöldség esetében” – mondja a szakértő.

Sajtóinformáció: Koczka Máté

(Kövessetek minket Facebook oldalunkon, illetve Instagram profilunkon is, ahol extra tartalmakkal várunk benneteket.)

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturjunkie.blog.hu/api/trackback/id/tr8316520296

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

tottiking 2021.05.03. 15:40:41

Hova a búbánatba emelkednek még a zöldségárak? Vagy a gyümölcsárak?
Így is elképesztő árak vannak ebben a nyomoronc országban.
Minden évben jön a szokásos fagyás duma, hogy árakat lehessen emelni.
Minap láttam: szaros alma 900 Ft/kg egy diszkontláncnál. Röhej. A banán, ami a világ másik végéből jön fele ennyibe kerül. Vicc.
Ananász 800-900 Ft/db. Ausztriában 1 euró.
1 vagy 2 hónapja 2300 Ft volt egy kg padlizsán!! Több mint 6 euró!! Ausztriában fele ennyi volt. 1 kg csirkemell filé olcsóbb. Nevetséges.
Lehetne még sorolni az elszállt árakat.
Egészen durva ami itt megy, lehúzás minden szinten. Undorító.

]{udarauszkasz 2021.05.03. 17:42:53

@tottiking: Ausztriaban is minden egyre dragabb, foleg a zoldseg es a gyumolcs.
El kell keseritselek(magammal egyutt)
A tul gyenge naptevekenyseg, es az akadozo Golf aramlat kezdi megtenni a hatasat, es sok gyumolcsbol zoldsegbol importra fog szorulni Kozep Europa.
Ugyanis ezek hatasara mar harmadik eve egyre hidegebb van, foleg tavasszal, es nyaron. Foleg a tavasz lesz egyre hidegebb es szarazabb, a nyar pedig egyre huvosebb, viszont csapadekosabb. A telen ez nem latszik meg annyira, ott jobban ervenyesulnek a globalis felmelegedes hatasai.
A bolygo homerseklete atlagban melegebb lesz, de Europa es Kanada kozti eghajlati kulonbsegek kiegyenlitodnek. Lasd Kis Jegkorszak.

Kászon Tomi · http://kulturjunkie.blog.hu 2021.05.03. 19:13:41

Itt a nagy kérdés az, hogy vajon ez a tendencia mikor, minek a hatására fog megváltozni...? :\

gigabursch 2021.05.03. 19:47:03

Mer' a füstölést még tíccsukkbe be!
Sok ökobarom.

]{udarauszkasz 2021.05.04. 11:17:07

@Kászon Tomi: a Nap hatasara. Ez pedig evtizedekbe is beletelhet.

gigabursch 2021.05.06. 07:39:28

@gigabursch:
Szóval éves szinten keletkezik 50-100 mrd Ft fagykár, mert nem füstölünk 2-5 napig, amíg nagyon kell, mert az jujjdebüdös.

Érdemben csökkenne a kora, a kései fagykár mennyisége és természetesn az ónoseső hatása is kisebb lenne.

Füstöléssel a tizede, huszada lenne.
süti beállítások módosítása