Ezeket az ételeket mindenképp készítsd el ebben a hónapban.
#ReggeliMámor
Croque Madame és Croque Monsieur
Szerezzünk be hozzá: annyiszor két szelet kenyeret, amennyi "szendvicset" szeretnénk készíteni
sonkát (legjobb a feketeerdei vagy valamilyen hasonló karakter: nyers, füstölt, de ha a füstölt-főtt sonkák ízvilágát jobban kedveljük, akkor az is jöhet - nincs szentírás)
mustárt, nem baj ha dijoni, enyhén csípős
besamel szószt annyiszor két kanálnyi
reszelt sajtot, amennyi a tervezett adagszám (nem kell túl karakteres sajt, egy gouda vagy ementáli épp megteszi)
kevés reszelt parmezánt
2 teáskanál vajat
1 teáskanál olívaolajat
Elkészítés: „Először is ne várjuk, hogy a szokásos 5 perces rántotta sebességével készen lesz. A kenyerek egyik oldalát kenjük meg mustárral, a másikat a besamel szósszal. Mehet bele bőven sonka, és zárjuk a szendvicset. Közben olvasszuk fel a vajat és az olívaolajat egy serpenyőben, majd ebben a szendvics mindkét oldalát pirítsuk meg, amíg aranybarnák lesznek. Ekkor vegyük ki a szendvicseket, tegyük őket egy fóliával bélelt tepsibe vagy sütőlapra, kenjük meg a felső oldalukat jó adag besamellel és szórjuk meg a sajtokkal. Tegyük 180-200 fokra előmelegített sütőbe, és addig süssük, amíg a sajt szépen ráolvad, vagy akár ízlés szerint kicsit piríthatjuk is.
Ezzel kész is a Croque Monsieur. Kínálhatunk mellé salátát, akár öntettel is. Hogy Croque Madame legyen belőle, készítsünk egy tükörtojást, és óvatosan csúsztassuk sütőből kivett, tányérra szedett Croque Monsieur tetejére.”
Forrás: B1 blogcsalád
#HúsÉsSárm
Vadas marhaszelet
0.5 kg marhahús
1 fej vöröshagyma
3-4 db répa
2 db petrezselyemgyökér
kis darab zeller (elhagyható)
1 ek ecet
3 ek tejföl mustár/citromlé (elhagyható)
őrölt babér (vagy, ha nincs akkor a sima babérlevél is tökéletes)
1-2 ek tápiókaliszt
3 tk adalékmentes ételízesítő
só, bors, majoránna ízlés szerint
Elkészítés: „A húst szeletekre vágjuk, sóval, borssal, őrölt babérral (ha van) befűszerezzük mindkét oldalát. Forró serpenyőben (ha szükséges kevés kókuszzsíron) a húsok mindkét oldalát megpirítjuk, majd egy tányérra kiszedjük. A visszamaradt zsiradékon megpirítjuk a kockára felvágott hagymát, majd hozzáadjuk a megpucolt, és felkarikázott zöldségeket, illetve az 1 evőkanál ecetet is. Az egészet addig pirítjuk, míg egy kicsit össze nem esnek. Felöntjük vízzel/alaplével, annyival ami éppen ellepi, majd az előpirított húst is visszatesszük az edénybe, hozzáadjuk a fűszereket (só, bors, ételízesítő, babérlevél, majoránna). Lefedjük és addig főzzük, amíg a hús teljesen meg nem puhul (ha esetleg nagyon elfőne a leve utólag pótolhatjuk).
Miután elkészült a húst tányérra szedtem, majd elkészítettem a mártást. A zöldségeket, levet, a Vegital gépbe tettem, majd hozzáadtam 1-2 tk mustárt, 3 ek tejfölt, 1 ek tápiókalisztet és elindítottam a Juice programot. 3 perc múlva elkészült a mártás (utólag még ízesítettem citromlével, ha nem lenne túl sűrű, akkor ekkor még lehet hozzákeverni lisztet/keményítőt és újra lefuttatni a programot).”
Forrás: Ízmorzsák
#LédúsÖrömök
Hideg nyári fejtett bableves
A leveshez a lehető legzsengébb fejteni való babra van szükség.
Ízesítésnek bors, babérlevél, leveles zellerszár, tejföl, só.
A babot csak a felhasználás előtt fejtem ki, és lehetőleg még a vásárlás napján elkészítem levesnek.
Elkészítés: „A babot feltettem főni a borssal, és a babérlevéllel. A vizet ilyenkor ugyanúgy nem szabad megsózni, mint szárazbabnál. Amint felforrt a víz, beleraktam a zellerszárat, és kis lángon főztem tovább. Amint megfőtt a bab, kidobtam a fűszereket, a levest megsóztam, majd hideg vízfürdőben kihűtöttem. Voltaképpen szeretem a zellerlevelet a levesben, de ha benne marad, pár nap alatt még a hűtőben is megromlik tőle. Amint langyosra hűlt a leves, apránként a tejfölhöz adagoltam belőle; simára, és csomómentesre kevertem. Végül hozzáadtam a tejfölös levet a leveshez, elkevertem, kihűtöttem.”
Forrás: Külvárosi konyha
#Újhullám
Mákfagyi
5 tojássárgája
100 g cukor
500 ml tejszín
1 rúd vanília
80 g mákliszt
Elkészítés: „A cukrot habosra kevertem a tojássárgájával, majd hozzáadtam a tejszínt és a vanília kikapart magját. A máklisztet kevergetés közben fokozatosan adagoltam hozzá, hogy ne legyen csomós. Vízgőz fölött 10-15 perc folyamatos keverés közben besűrítettem, krémet főztem belőle. A kész krémet dobozba öntöttem, és beraktam a fagyasztóba egy éjszakára. Ebből az adagból 10 gombóc lett.”
Forrás: Egykiskonyha
#ÉdesekÉsSzépek
Egészséges meggyes pite
20 dkg teljes kiőrlésű liszt
10 dkg teavaj
10 dkg cukor, de lehet stevia is (ha nagyon egészségesek akarunk lenni...)
1 cs vaníliás cukor
csipet só
3 db tojás
3 ek. karob por
3 ek. útifűmaghéj
1 pohár kefír
fél cs. sütőpor
20 dkg lecsöpögtetett kimagozott meggy
fahéj
Elkészítés: „A meggyet előre kimagozzuk, 1-2 kanál cukorral, ízlés szerint fahéjjal megszórjuk, majd egy szűrűben hagyjuk lecsepegni. Aztán jöhet a 3 tojás a cukor és a vaníliás cukor kikeverése géppel, de lehet kézi habverővel is. Beleöntjük a folyékonyra melegített teavajat, keverünk tovább. Következik a kefír és újabb keverés. Ezután jöhet a karob, a maghéj és a liszt. A liszt tetejére szórjuk a sütőport és a csipet sót se felejtsük el. Összekeverem előbb egy fakanállal, utána géppel. Az állaga inkább folyós legyen, ha több lisztet teszünk bele ragacsos lesz és nehezen lehet az edénybe beletenni. Kivajazott, lisztezett formába öntjük. Rádobáljuk a meggyet, belenyomkodhatjuk az ujjainkkal és mehet a sütőbe. 180-200 fokon kb. 40 percet sütjük (gázsütőben sütöttem). Villával megszurkáljuk a közepét, ha a széle már kezd barnulni. Ha a villára nem ragad a tészta, akkor ki is vehetjük. Hagyjuk kihűlni minimum fél órát (amennyiben kibírjuk a várakozást ;)), utána jöhet a tálalás.”
Forrás: Mesélő falatok
(Kövessetek minket Facebook oldalunkon, illetve Instagram profilunkon is, ahol extra tartalmakkal várunk benneteket.)