Az 5 legszebb szecessziós épület nyomában
2019. április 26. írta: Kultúrjunkie

Az 5 legszebb szecessziós épület nyomában

Szecessziós séta Lipótvárosban

beyondbudapest_szecesszio-8395.JPG

2019. május 11-én debütál a Beyond Budapest legújabb városi sétája Szecessziós séta Lipótvárosban címmel. A túra során a résztvevők megismerik a szecessziós stílusirányzat kialakulásának történetét és ellátogatnak olyan ikonikus szecessziós épületekhez mint az egykori Postatakarékpénztár, a Gresham Palota, vagy a Bedő-ház. A résztvevők olyan érdekességeket is megismernek, mint a bajuszfogó bögre vagy hogy mi köze a szecesszióhoz egy XII. századi iráni szőnyegnek?

’Sajnálom ha e modor nem tetszik valakinek, most a secessió századát éljük s igy mindent megforditva nyakatekerve kell előálitani máskép unalmas rémül."- jegyezte fel magának naplójában a még gyermek Karinthy 1900-ban.

A séta során elmélyedünk a szecesszió világában és jobban megismerjük, mitől is tűnhetett olyan fejre állítottnak és nyakatekertnek ez a művészeti irányzat. A séta alkalmával megnézzük a stílus ikonikus lipótvárosi épületeit és megtudjuk milyen érdekességek fűződnek hozzájuk és alkotóikhoz.

A május 11-én debütáló sétán 5 ikonikus szecessziós épülethez látogatunk el. A séta első állomása a Gresham Palota, amely a századfordulón a pesti társadalmi és üzleti élet középpontjának számított. A palota a Gresham Életbiztosító Társaság székházaként épült, de számos egyéb üzleti vállalkozás is működött benne, valamint vagyonos polgárok, arisztokraták, és művészek lakták. A túra során fény derül az épület történelmi sorsára, megtudjuk miként hasznosították az épületet a II. világháború idején, melyik híres színésznőnek szolgált otthonául és végül hogyan vált a mai Budapest egyik legdrágább 5 csillagos szállodájává.

beyondbudapest_szecesszio-8653.JPG

Az egykori Postatakarékpénztár épületénél megismerik a résztvevők, hogy hány különböző állatmotívum dísziti a ma Magyar Államkincstárként működő épület tetejét, honnan ered a bikafej motívuma és miért nem kapott Lechner Ödön ezt követően további állami megbízást. A séta végén a Vidor Emil tervezte Bedő-Háznál, más néven a Magyar Szecesszió Házánál ismét találkozhatnak   a résztvevők a szecesszió egyik legikonikusabb motívumával, a pávával, amely az öröklét szimbóluma, s melyet egy XII. századi iráni szőnyegről kölcsönzött először William Morris, az angol poilisztor, akinek a szecessziós irányzat megszületését köszönhetjük.

A Beyond Budapest legújabb sétáján továbbá ellátogatunk a Aulich utcában található Walkó-házhoz, illetve a Magyar Külkereskedelmi Bank épületéhez.

A Beyond Budapest Sightseeing csapata több, mint 10 éve vezet szocio-kulturális városnéző sétákat Budapesten. Kezdetben elsősorban a Nyolcadik kerületben kalauzolták az érdeklődőket, de egy ideje már a város más területei felé is kikacsintgatnak, különösen a Belváros és Óbuda irányába. Mára specialitásukká vált, hogy a város mélyére hatolva, annak valódi arcát, lakóit mutatják be.

A Beyond Budapest szervezőinek célja, hogy „programjaink során a múlt és a jelen átélhetővé, megérthetővé váljon. Törekszünk rá, hogy vendégeink velünk, egymással és a várossal is interakcióba lépjenek. Ezért kreatív eszközökkel, minőségi turisztikai programokat kínálunk.”

További információ és regisztráció a sétákra: www.beyondbudapest.hu

Forrás: Flow PR

(Kövessetek minket Facebook oldalunkon, illetve Instagram profilunkon is, ahol extra tartalmakkal várunk benneteket.)

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturjunkie.blog.hu/api/trackback/id/tr9514787748

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása